Rodzaje długopisów i piór. Co wybrać?

Długopis, choć jest wynalazkiem bardzo prostym, od lat towarzyszy nam w życiu codziennym. Pomaga nam w każdej sytuacji i wbrew pozorom nie jest atrybutem ucznia bądź pracownika biurowego, ponieważ nikt z nas nie wyobraża sobie bez niego życia. Nawet w dobie smartfonów i komputerów, długopis nadal jest nieodłącznym elementem naszego życia. Wraz z upływem lat, tradycyjny długopis kulkowy ewoluował, dając początek całej gamie różnorodnych długopisów, nie tylko tych zwykłych. Możemy teraz wybierać w wielu kategoriach, rozmiarach, kształtach oraz wkładach. Który więc z nich powinniśmy wybrać? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na wiele nurtujących pytań.

Aby w pełni wszystko zrozumieć, zacznijmy od tego, jak zbudowany jest długopis.

Długopis składa się z korpusu, czyli całej obudowy i wkładu, czyli cienkiej rurki wypełnionej tuszem. Wkład jest zakończony obsadką, w środku której znajduje się malutka kulka, która rozprowadza tusz po papierze. Między kulką a obsadką znajduje się wolna przestrzeń, przez którą wylewa się tusz. Przestrzeń ta jest natomiast tak mała, że niemożliwym jest, aby tusz wypłyną z długopisu w momencie, kiedy z niego nie korzystamy. Najpopularniejsze są dwa typy długopisów; sprężynowy, który umożliwia schowanie obsadki wewnątrz korpusu oraz ze skuwką. Oba te długopisy chronią tusz przed zaschnięciem.

Rodzaje długopisów

Przejdźmy teraz do wyliczenia podstawowych rodzajów długopisów i postarajmy się je pokrótce opisać. Skupimy się tu na plusach i minusach oraz różnicach między długopisami.

  • Długopis zwykły posiada wkład oleisty. Oznacza to, że tusz jest bardzo gęsty, więc nie rozlewa się po papierze ani nie rozmazuje. Sprawdzi się najlepiej do pisania po szorstkim papierze. Minusem długopisów zwykłych jest fakt, iż czasami mogą robić kleksy. Trzeba na to szczególnie uważać, gdy nie używaliśmy długopisu przez dłuższy czas i na nowo zaczynamy pisanie.
  • Długopis żelowy jak sama nazwa wskazuje posiada żelowy wkład. Dzięki temu kolor tuszu jest bardzo wyrazisty, a ślad zostawiany przez tego typu długopis przypomina ślad pióra. Tusz żelowy nie jest aż tak gęsty jak oleisty, dzięki czemu długopis idealnie sunie po gładkim papierze. Minusem długopisów żelowych jest skłonność do rozmazywania się. Wybierając długopis tego typu musimy uświadomić sobie, że jego tusz zasycha dłużej niż ten tradycyjny.
  • Długopis wymazywany wyróżnia się na tle konkurentów, ponieważ można go wymazać dokładnie w ten sam sposób, w jaki wymazuje się ołówek. Nie zmienia to tekstury papieru (tak jak np. zmazik do pióra) dzięki czemu każda praca bądź dokument są schludne i czyste. Wkłady do tego typu długopisów są wymienne i w różnych kolorach, dzięki czemu nie musisz ograniczać się tylko do niebieskiego. Minusem długopisu ścieralnego jest fakt, że nie powinniśmy podpisać nim ważnych dokumentów, bo nasz podpis może zwyczajnie… zniknąć. 🙂
  • Długopis ekskluzywny wyróżnia przede wszystkim jego długowieczność. Posłuży nam on o wiele dłużej, niż przeciętny długopis. Co więcej, jest on zazwyczaj częścią naszego stylu, pokazuje charakter danej osoby oraz poniekąd staje się osobistą wizytówką i stanowi symbol statusu.

Który długopis wybrać?

To pytanie nieustannie zadaje sobie wiele z nas. Chcemy znaleźć narzędzie idealne, które będzie odpowiadało naszym potrzebom i przyzwyczajeniom. Gdy problem staje się naprawdę duży, musimy zadać sobie dwa podstawowe pytania: po jakim rodzaju papieru najczęściej piszemy oraz jaki efekt na papierze chcemy uzyskać. Jak już wiesz, do gładkiego papieru proponuje się długopis żelowy a do szorstkiego-zwykły. Nie musi to być jednak jedyny wyznacznik. Biorąc pod uwagę pierwszy czynnik musimy pomyśleć, jaki jest nasz charakter pisma oraz w jakim tempie piszemy. Dla artystycznych dusz, które oczekują głębi koloru a ich pismo składa się ze złożonych zawijasów i nonszalanckich pociągnięć proponujemy długopis żelowy. Zaś dla osób, które na codzień mają do czynienia z ważnymi dokumentami i które nie mogą sobie pozwolić na żaden błąd bądź rozmazanie tuszu, rekomendujemy długopis tradycyjny.

Jaki długopis jest najlepszy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. O tym, który długopis jest najlepszy decydujemy my sami, ponieważ musimy go dobrać odpowiednio do naszych potrzeb i preferencji. Długopis żelowy nie jest lepszy od długopisu tradycyjnego a długopis tradycyjny od żelowego. Decyzja należy do nas.

A może pióro?

Zamiast długopisu możemy wybrać również pióro. Według wielu osób jest ono bardziej charakterne, dodaje elegancji a ślad jaki zostawia jest ładniejszy od śladu jakiegokolwiek długopisu; jest to jednak kwestia gustu. Pióro jest też trwalsze niż długopis, więc jeśli zależy nam na posiadaniu narzędzia, które spędzi z nami wiele długich lat powinniśmy je wybrać. Pamiętać należy jednak o tym, że pióro jest bardziej wymagające i najpierw musimy się do niego przyzwyczaić, ponieważ pisanie nim wymaga większej koncentracji. Jest ono również droższe od długopisu, przez co straciło na swojej popularności.

Kiedy znamy już budowę długopisów oraz różnice między nimi, możemy skupić się na samych wkładach. Jeśli znajdziesz już długopis z idealnym korpusem, który leży w twojej dłoni tak, jak żaden inny pamiętaj, że zawsze możesz dokupić same wkłady. Możesz wybierać spośród żelowych bądź tradycyjnych lub przebierać w kolorach. Dzięki wymiennym wkładom w każdej chwili możesz zmienić charakter ulubionego narzędzia bądź jego przeznaczenie.

Wspominając o kolorach długopisów trzeba nadmienić, że są one kolejnym ważnym czynnikiem. Dwa najpopularniejsze kolory długopisów to oczywiście niebieski i czarny. Służą one do tworzenia notatek bądź uzupełniania dokumentów. Nie ma ściśle określonych reguł, kiedy powinniśmy używać niebieskiego a kiedy czarnego długopisu, natomiast należy pamiętać o wyjątkowych egzaminach, takich na przykład jak matura, kiedy wymaganym kolorem jest czarny. Przyjęło się, że długopis czerwony powinien służyć nam do poprawiania tekstu, natomiast te kolorowe możemy wykorzystać do podkreślania bądź zapisywania najważniejszych informacji.

Dodatkowe zastosowania, czyli długopis z nadrukiem.

Wszyscy już zapewne nie raz widzieliśmy długopis ze spersonalizowanym nadrukiem. Jest to interesująca opcja na wiele okazji. Długopis z nadrukiem może posłużyć jako idealny prezent np. na dzień nauczyciela bądź urodziny bliskiej nam osoby jak również może być popularnym nośnikiem twojej reklamy. Można nadrukować na nim nawet logo twojej firmy.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *